Preskočiť na obsah

Kultúra

Dnes existuje v dedine ľudový spevácky súbor pod vedením Alžbety Bučkovej. Skupina Závačan pravidelne navštevuje festival Folklórnych slávnosti v Margecanoch. Alžbeta Bučková pripravuje aj žiakov druhého stupňa na Spišské klapancie (prerozprávanie vtipnej príhody). Obe akcie Folklórne slávnosti i Spišské klapancie organizuje Spišské osvetové stredisko.
Tradíciou v obci sa stali kultúrne vystúpenia: Vianočná akadémia (nedeľa pred Vianocami), kultúrny program pre dôchodcov obce (v mesiaci október) a Deň matiek (druhá nedeľa v máji).
Vo fašiangovom období – v sobotu pred Veľkým pôstom po dedine chodia masky, spievajú a zabávajú iných občanov v obci (tzv. Maškaráda).

V minulosti bolo zvykom vynášať z dediny „smertku“ (bábku zhotovenú zo slamy a oblečenú do ženských šiat) a zapáliť ju za chotárom.

Staré závadské ženy nosia kroj ešte dodnes. Pri slávnostných príležitostiach (kňazské primície, ľudové misie) sa  aj dievčatá a mládenci obliekajú do kroja.

Kroj dievčaťa a kroj ženy sa od seba líši. Dievčatá vo vlasoch majú uviazanú mašľu, ale ak je významná udalosť na hlavu si uviažu aj tzv. partu. Dievčenský kroj je biely alebo bledo modrý. Ženy nosia rôznofarebné kroje (blúzka a vrchná sukňa majú byť z rovnakého materiálu a rovnakej farby).
Ženský kroj sa skladá z týchto kusov odevu:
hustočka = šatka (u dievčat parta)